Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 47mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 10.32mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Brown |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Blue or Green or Light Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | 3 Hand |