Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Casual |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Gold |
| Case Diameter | 34mm |
| Case Material | SSteel & PVD |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Case Thickness | 9.4mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 8mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap Color | Gold or Silver & Gold |
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Type | Petoskey |
| Dial Color | Brown |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |