Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Black or Navy or Dark Olive |
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 50 Hour |
| Jewels | 25 Jewels |