Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 39mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crown Type | Push Crown |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Bracelet/Strap Lug Width | 20m |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Black or Cream or Dark Olive |
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Power Reserve | 42 Hour |