Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Unisex |
| Style | Sporty |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Material | Ceramic |
| Bezel Markers | Indicies |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | White |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Material | Ceramic |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 20ATM/200m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Silver or Dark Blue or Light Green |
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous |
| Dial Type | Painted |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Diver |