Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Style | Classic |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Tonneau |
| Water Resistance | 100ATM/1000m |
| Case Thickness | 10.90mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 12mm |
| Bracelet/Strap Lug Width | 12m |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Blue or Green |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 80 Hour |
| Jewels | 23 Jewels |