Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 38mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 3ATM/30m |
| Case Thickness | 8.9mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 19mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Grey or Silver or White or Multi-color or Dark Grey or Midnight Blue |
| Dial Markers | Indicies |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | 2 Hand |
| Power Reserve | 43 Hour |
| Jewels | 17 Jewels |