Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Classic |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Certification | COSC |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Diameter | 40.6mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 30m |
| Crown Type | Push Crown |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 21mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Black or Blue or Brown or Green or White or Salmon |
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Silver Tone |
| Dial Type | Painted |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Sub Second |
| Movement Calibre | CFB A2050 |
| Power Reserve | 55 Hour |
| Jewels | 33 Jewels |