Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Material | DLC Coated |
| Bezel Markers | Arabic Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 42.5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 3ATM/30m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 7.4mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Brown or Green |
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Superluminova |
| Dial Type | Sunray |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 44 Hour |
| Jewels | 47 Jewels |