Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 46.5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 5ATM/50m |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Bracelet/Strap Lug Width | 24m |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Brown |
| Bracelet/Strap Material | Ostrich Skin |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Blue or Brown or Grey or Silver |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 42 Hour |
| Jewels | 25 Jewels |