Klepcys GMT
Designed to be a user-friendly time instrument and a trusty companion for globetrotters, the Klepcys GMT Palm Green encompasses all the brand’s hallmark features in terms of cutting-edge technology and futuristic, unconventional style. Bearing the function of a second-time zone, this timepiece instantly shows at the same time, both local time and home time.
Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | Titanium |
| Case Shape | Cushion |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 100ATM/1000m |
| Case Thickness | 13.9mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Color | Silver |
| Bracelet/Strap Material | Titanium |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Blue or Green |
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Type | Skeleton |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 55 Hour |
| Jewels | 41 Jewels |