Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Material | Titanium & Carbon Fiber or Black DLC & Carbon Fiber |
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel & Black |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Shape | Cushion |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Case Thickness | 16.5mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Red |
| Bracelet/Strap Material | Cordura |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Hands | Superluminova |
| Dial Type | Skeleton |
| Dial Color | Black & Red |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph |
| Frequency | 28,800 |
| Power Reserve | 55 Hour |
| Jewels | 51 Jewels |