Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Product Type | Bracelet |
| Karatage | 18k |
| Material | White Gold |
| Primary Color | Red |
| Length | 7.00in |
| Width | 8.48m |
| Gram Weight | 24.9g |
| Birthstone | July - Ruby |
| Diamond Accents | |
|---|---|
| Diamond Quantity | 11 |
| Diamond Carat Weight | 1.88ct |
| Diamond Shape | Asscher Cut |
| Gem | |
|---|---|
| Gem Carat Weight | 8.09ct or 9.84ct |
| Gem Quantity | 11 |
| Gem Cut (Shape) | Oval |
| Gem Type | Ruby |
| Gem Dimension | 7.5x4.8mm |
| Accent Stones | |
|---|---|
| Accent Stone Type | Diamond |
| Accent Stone Quantity | 418 |
| Accent Stone Carat Weight | 2.65ct |
| Accent Stone Cut (Shape) | Round |