Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Product Type | Bracelet |
| Karatage | 18k |
| Material | White Gold |
| Primary Color | Blue |
| Length | 7.00in |
| Width | 8.92m |
| Gram Weight | 27.3g |
| Birthstone | September - Sapphire |
| Diamond Accents | |
|---|---|
| Diamond Quantity | 12 |
| Diamond Carat Weight | 1.67ct |
| Gem | |
|---|---|
| Gem Quantity | 12 |
| Gem Carat Weight | 8.81ct |
| Gem Cut (Shape) | Asscher Cut |
| Gem Type | Sapphire |
| Gem Dimension | 4.80mm |
| Accent Stones | |
|---|---|
| Accent Stone Type | Diamond |
| Accent Stone Quantity | 384 |
| Accent Stone Carat Weight | 2.16ct |