Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Japan |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Color | Gold or Silver |
| Case Back | Closed |
| Case Diameter | 48.80mm |
| Case Material | Resin |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Push Buttons |
| Water Resistance | 20ATM/200m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 16.90mm |
| Crystal | Mineral |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Gold or Silver |
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | White |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |