Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Product Type | Heart Necklace |
| Karatage | 18k |
| Material | White Gold |
| Length | 18.00" |
| Width | 12.00m |
| Gram Weight | 2.80g |
| Birthstone | July - Ruby |
| Gem | |
|---|---|
| Gem Type | Sapphire or Ruby |
| Gem Quantity | 29 |
| Gem Carat Weight | 0.24ct |
| Gem Cut (Shape) | Round |
| Accent Stones | |
|---|---|
| Accent Stone Type | Diamond |
| Accent Stone Carat Weight | 0.14ct |
| Accent Stone Clarity | SI1-SI2 |
| Accent Stone Color | G-H Color |