Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Unisex |
| Style | Sporty |
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Germany |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed or Open |
| Case Diameter | 39.5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 20ATM/200m |
| Crown Type | Push Crown |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Dial Hands | Luminous Silver Tone |
| Dial Type | Painted |
| Dial Color | Beige |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Sub Second |
| Movement Calibre | DUW 3001 |
| Power Reserve | 43 Hour |
| Jewels | 27 Jewels |