Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 38.5mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 8.5mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 20mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Material | Velour Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Black or Grey or Orange or Pink or White or Blue-Purple or Coral |
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | 2 Hand |
| Power Reserve | 43 Hour |
| Jewels | 17 Jewels |