Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed or Open |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 36.0mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 8.2mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Lug Width | 18mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Grey |
| Bracelet/Strap Material | Velour Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Green or Grey or Orange or Pink or White |
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | 2 Hand |
| Power Reserve | 43 Hour |
| Jewels | 17 Jewels |