Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Material | SSteel |
| Bezel Markers | Indicies |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 50m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 11.3mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet or Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Leather |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Grey |
| Dial Color | Blue |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 120 Hour |
| Jewels | 21 Jewels |