Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Gender | Mens |
| Style | Casual |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Condition | New |
| Box & Papers | With Box & Papers |
| Country of Origin | Italy |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Diameter | 45mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Push Buttons | Screw Down |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 22mm |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Bracelet/Strap Length | Regular |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Black or Green or Red or White |
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous Silver Tone |
| Dial Type | Painted |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | GMT |