Specifications
| Product Details | |
|---|---|
| Product Type | Wristwatch |
| Material | Bronze |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Diameter | 42mm |
| Case Material | Bronze |
| Water Resistance | 30ATM/300m |
| Crown Type | Screw Down |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Lug Width | 24mm |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Brown or White |
| Dial Type | Painted |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Movement Calibre | BR-Cal.302 |