Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Markers | Indicies & Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| New/Pre-Owned | New |
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Square |
| Water Resistance | 100m |
| Case Thickness | 12.80mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet or Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Black or Ice Blue |
| Dial Markers | Indicies |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Type | Sunray |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |