Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Rotating Bezel |
| Bezel Material | SSteel PVD |
| Bezel Markers | Indicies & Numerals |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Water Resistance | 100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 11.50mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet or Strap |
| Bracelet/Strap Color | Stainless Steel |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous |
| Dial Color | Orange |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |