Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Square |
| Water Resistance | 100m |
| Crown Type | Screw Down |
| Case Thickness | 11.07mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap Material | Rubber or Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Color | Black or Silver or Sky Blue |
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous |
| Dial Type | Opaline |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Movement Calibre | BR-CAL.325 |