Specifications
| Watch Bezel Details | |
|---|---|
| Bezel Type | Fixed Bezel |
| Bezel Material | SSteel |
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Open |
| Case Color | Steel |
| Case Diameter | 40mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Square |
| Water Resistance | 100m |
| Case Thickness | 10.33mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Bracelet or Strap |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Luminous |
| Dial Type | Sunray |
| Dial Color | Brown |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | 3 Hand |