Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | Switzerland |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Color | Black or Steel |
| Case Material | Ceramic or Stainless Steel |
| Case Back | Closed |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Shape | Square |
| Water Resistance | 10ATM/100m |
| Case Thickness | 9.65mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap | Strap |
| Bracelet/Strap Color | Black |
| Bracelet/Strap Material | Rubber |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Arabic |
| Dial Hands | Luminous White Tone |
| Dial Color | Black |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | 3 Hand |
| Power Reserve | 54 Hour |