Specifications
| Watch Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Country of Origin | United States |
| Watch Case Details | |
|---|---|
| Case Back | Closed |
| Case Color | Silver |
| Case Diameter | 29x34mm |
| Case Material | SSteel & PVD |
| Case Shape | Rectangle |
| Water Resistance | 3ATM/30m |
| Case Thickness | 9.4mm |
| Crystal | Sapphire Glass |
| Watch Bracelet Details | |
|---|---|
| Bracelet/Strap Color | Stainless Steel or Yellow PVD |
| Bracelet/Strap | Bracelet |
| Bracelet/Strap Material | Stainless Steel |
| Watch Dial Details | |
|---|---|
| Dial Markers | Indicies, Numerals |
| Dial Hands | Silver Tone |
| Dial Color | Light Silver |
| Watch Movement Details | |
|---|---|
| Movement | Quartz |